در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #4236
  admin
  مدیرکل

  پروژه های تحقیقاتی به مجموعه فعالیت های موقتی برای تحقق یک تعهد (ایجاد یک محصول یا ارائه خدمات مشخص) گفته می شود و فقط یکبار انجام شده و زمان، هزینه و کیفیت انجام کار نیز از قبل مشخص می باشد(با تلورانس قابل قبول در زمان اجرا).
  همه فعالیت های تحقیقاتی به صورت پروژه ای انجام می شود. برای مثال فعالیت هایی مثل تولید انبه نمی تواند معنی داشته باشد بلکه تولید بسته ای مورد نر است که طی آن با اهداف کیفی مشخص بسته تولیدی تعریف می گردد. سپس برای ادامه تولید بسته بعدی با تیراژ مشخص و کیفیت تازه برای محصول که با یک فعالیت تحقیق و توسعه نیز همراه است تعریف می گردد. برای توسعه فناوری هایی که دستیابی به آنها دارای عدم قطعیت است پروژه های تحقیقاتی تعریف می شود. بنابراین پروژه های تحقیقاتی شامل فرآیند جستجو و فعالیت های نظام یافته است که امکان دارد منجر به فناوری قابل تولید یا ایجاد مبانی مورد نیاز آنها شود.
  معمولا پروژهای تحقیقاتی به چهار دسته تحقیقات پایه ای، تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه ای و تحقیقات راهبردی تقسیم می شود:
  1-پروژه های تحقیقات پایه ای(Research) و به صورت مخفف به آن R می گویند.
  در این پروژه ها به مبانی علمی پرداخته شده و به طور عمده با حمایت های دولتی به این امور پرداخته می شود.سطح آمادگی فناوری (TRL) اینگونه پروژه ها پایین تر از 3 است.
  2-پروژه های تحقیقات کاربردی (Research & development) و به صورت مخفف به آن R&d می گویند.
  این تحقیقات بیشتر به دنبال تسهیل طراحی و ساخت محصولات در حوزه های طراحی، فناوری ساخت، فناوری مجموعه ها، تحهیزات تست و کنترل، سیمولاتورهای آموزشی و غیره است. تحقیقات کاربردی معمولا دارای کاربرد عام است. این تحقیقات اصطلاحا فشار فناوری نامیده می شود و بیشتر به دنبال کاهش عدم قطعیت محصولات شرکت ها و صنایع در آینده نزدیک و متوسط است. پس می توان نتیجه گرفت پروژه های تحقیقات کاربردی همیشه یک برنامه از پروژه های تحقیقات توسعه ای جلوتر است.
  3-پروژه های تحقیقات توسعه ای (research & Development) و به صورت مخفف به آن r&D می گویند.
  این نوع پروژه های تحقیقاتی به طور معمول به دنبال بازار می باشند و تمرکز خود را روی بهینه سازی محصولات خود برای هرچه زودتر رساندن محصول به بازار می گذارند. بنابراین از فناوری هایی که دارای عدم قطعیت بالاست پرهیز می کنند. این تحقیقات نه تنها شامل بهینه سازی محصولات می شود بلکه شامل ارزان کردن تولید محصول، کیفی تر کردن آن، اضافه کردن گزینه های متفاوت به محصول، ساده کردن و یا ایمن کردن فرآیندهای تولید و غیره، حل مشکلات انبارداری، تعنیر و نگهداری و غیره نیز می شود. معمولا از این پروژه ها به طراحی نبز یاد می شود.
  4-پروژه های راهبردی: این پروژه ها به آینده پژوهی و مطالعات راهبردی برای پیشبرد امور سازمان و شرکت ها می پردازد. از این پروژه ها تحت عنوان پروژه های تحقیقات نظری یا غیر صنعتی نیز نام برده می شود.

  • این موضوع 8 سال، 8 ماه پیش توسط admin اصلاح شده است.
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.