در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #5048
  admin
  مدیرکل

  شناسایی ریسک‌ها و کاهش اثرات ریسک: (در خیلی از مواقع طراحان و سرطراحان به ریسک‌ها و مسایلی که در طول طراحی و توسعه‌ی سیستم ممکن است پیش بیاید توجهی ندارند و یا آنها را مورد توجه قرار نمی‌دهند، مهندسی سیستم‌ نقش پررنگی در شناسایی ریسک‌ها و مخاطرات طراحی و نیز راه‌های کاهش اثرات آن‌ها بر عهده دارد).

  رسیدن به یک سیستم با بهترین عملکرد ممکن: (مهندسی سیستم‌ به دنبال بهترین عملکرد نیست،‌ بلکه به دنبال بهترین عملکرد ممکن است، در واقع مهندسی سیستم امکانات، منابع، فناوری‌ها و … را در نظر گرفته و سعی می‌کند از بلندپروازی در طراحی و توسعه‌ی سیستم جلوگیری کند و مجموعه را به سمتی هدایت کند که با امکانات و شرایط موجود و یا قابل دسترس بیشترین و بهترین عملکرد را به دست آورد). به عنوان مثال یک اتومبیل با سرعت بالا می‌توان طراحی کرد که دارای موتور جت باشد، اما این اتومبیل را چه کسی خواهد خرید؟ یک اتومبیل می‌توان طراحی کرد که همه‌ی اجزای آن بهترین کیفیت را داشته باشند، اما آیا هزینه‌ی تمام شده‌ی آن و‌ مدت زمان لازم برای طراحی آن قابل قبول خواهد بود؟

  ایجاد تعادل و بالانس بین اجزاء مختلف یک سیستم یکی دیگر از کارکردهای مهندسی سیستم‌ است. هر کسی دوست دارد ویژگی‌هایی از طرح را بهینه کند که در خصوص آن بیشتر می‌داند و بیشتر می‌فهمد.

  بنابراین از کارکردهای مهم مهندسی سیستم‌ ایجاد تعادل بین این تخصص‌های مختلف و نیز ایجاد تعادل در خصوص بهینه‌سازی اجزاء سیستم و مشخص نمودن میزان توجه به هر یک از جنبه‌های مختلف طراحی (هدایت،‌آیرودینامیک،‌کنترل، دینامیک، هیدرولیک و …) است.

  با این توصیف در طراحی یک سیستم همواره با تصمیماتی از جنس ایجاد تعادل بین موارد گفته شده مواجه هستیم که مهندسی سیستم‌ باید روش برخورد را در این‌گونه موارد مشخص نماید.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.