در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #4136
  admin
  مدیرکل

  1-پیشرفت فناوری (Advancing Technology)
  پیشرفت فناوری در قرن 20 و 21 و ضرورت توجه به مهندسی سیستم را دو چندان کرده است. پیشرفت های فناوری نه تنها باعث ارتقای محصولات قبلی مانند اتومبیل، هواپیما و … شده است بلکه باعث ایجاد محصولات جدیدی مانند ماهواره ، سیستم های عظیم مخابراتی ، سیستم های کامپیوتری در بسیاری از حوزه های مالی ، تولید و … نیز شده است.
  پیشرفت فناوری نه تنها باعث تغییر نوع محصولات شده است بلکه روش های دستیابی به محصولات مانند روش های طراحی ، روش تولید ، روش تست و … را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
  بهترین نکته در موضوع پیشرفت فناوری همان مدیریت ریسک هایی استفاده از فناوری های جدیدی است که هنوز امتحان خود را به خوبی پس نداده است لذا اهمیت مدیریت ریسک و شناسایی ریسک های فناوری و بر قراری موازنه بین ریسک های مختلف از وظایف کلیدی مهندسی سیستم در این حوزه است.
  2-رقابت (Competition)
  یکی دیگر از اهرم های فشار در توسعه ی سیستم پیچیده تر شدن آن موضوع رقابت است. رقابت از وجوه مختلف می تواند باعث توسعه سیستم شود.
  از موضوعات کلیدی در بحث رقابت دستیابی به سه ویژگی زمان کم ، عملکرد بالا در طراحی محصولات جدید و هزینه کم است. اما این سه ویژگی نمی تواند عموما در عمل با هم محقق شوند لذا بحث تجزیه و تحلیل تداخلات یا همان Trade off Analysis از مباحث کلیدی در این حوزه می باشد. که یکی از وظایف مهندسی سیستم است.
  آنالیز تداخلات نه فقط در انتخاب رویکرد بهینه سازی در طراحی بلکه در انتخاب روش های بهینه نمودن رویکرد نیز بایستی مورد نوجه قرار گیرد.
  3-اخنصاصی سازی (Specialization)
  یک سیستم پیچیده که کارکردهای مختلفی باید انجام دهد بنا به ضرورت باید به گونه ای طراحی شود که هر کارکرد عمده ای آن در یک جز مستقل تعریف شود به طوری که قابلیت شناسایی، طراحی، ساخت و تست داشته باشد.

  با توجه به گستردگی علوم مهندسی پاره ای جز تعریف رشته های خاص مانند مکانیک ، برق و … نیست به عبارت دیگر تخصص گرایی یکی از ملزومات هر نو طراحی است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.