پیچیدگی پویا

اغلب افراد، پیچیدگی را بر حسب تعداد مولفه های یک سیستم یا تعداد ترکیب های مختلفی که در اتخاذ یک تصمیم باید در نظر داشت، تعریف می کنند. مسئله زمان بندی بهینه پروازها و خدمه یک شرکت هواپیمایی خیلی پیچیده است؛ اما پیچیدگی آن مربوط به یافتن بهترین راه حل  از بین تعدادی نجومی از گزینه های مختلف است. چنین مسائلی که باید سوزنی را در انبار کاه یافت، درجه بالایی از پیچیدگی ترکیبی دارند. پیچیدگی ترکیبی را پیچیدگی در جزئیات نیز می نامند.

نوع دومی از پیچیدگی نیز وجود دارد که پیچیدگی پویا نامیده می شود. پیچیدگی پویا ممکن است حتی در سیستم هایی با پیچیدگی ترکیبی پایین رخ دهد. وقتی اثرات کوتاه مدت و بلند مدت یک اقدام، تفاوت چشمگیری با هم دارند، پیچیدگی پویا وجود دارد: وقتی یک اقدام، مجموعه ای از پیامدها در یک بخش از سیستم، و مجموعه کاملا متفاوتی از پیامدها در بخش دیگری از سیستم ایجاد می کند، پیچیدگی پویا وجود دارد. وقتی یک اقدام روشن و آشکار، نتایج خلاف شهود و ناپیداری ایجاد می کند، پیچیدگی پویا وجود دارد.

بهبودهای اهرمی در بسیاری از موقعیت های مدیریتی، منوط به درک پیچیدگی پویا است نه پیچیدگی در جزئیات متعادل نمودن رشد و بازار و توسعه ظرفیت، مسئله ای پویاست. توسعه ترکیبی سودآور از قیمت ، کیفیت محصول، طراحی و دسترسپذیری محصول به نحوی که جایگاه محکمی در بازار ایجاد نماید. مسئله ای پویا است، بهبود کیفیت، کاهش مجموع هزینه ها و راضی نمودن مشتری به شیوه ای پایدار جز مسئله های پویا است.

روش های مرسوم پیش بینی، برنامه ریزی و تحلیل، برای مواجه با پیچیدگی پویا مجهز نشده اند. به همین دلیل است که ابزارهای پیچیده پیش بینی کسب و کار و برنامه های استراتژیک عالی معمولا در ایجاد پیشرفت چشمگیر در مدیریت کسب و کار، شکست مواجه می شوند. همه انها برای مدیریت پیچیدگی در جزئیات طراحی شده اند.

متاسانه بسیاری از مطالعات سیستمی ، بر پیچیدگی در جزئیات متمرکزند نه بر پیچیدگی پویا. توجه به جزئیات بسیار، ما را از درک الگوها و روابط متقابل، غافل می کند. متاسفانه برای خیلی ها تفکر سیستمی به معنی «مبارزه با پیچیدگی با استفاده از پیچیدگی» است. بدست آوردن جواب هایی با پیچیدگی روز افزون برای مسائلی با پیچیدگی روز افزون این رویکرد با تفکر سیستمی واقعی در تضاد است.

در مواجهه با پیچیدگی پویا باید بتوانیم روابط متقابل را ببینیم باید بتانیم تاخیر بین اقدام و پیامدهای آن را ببینیم باید بتوانیم الگوی تغییرات (و نه فقط تصویری لحضه ای) را دریابیم.

 

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.