تحول

هر شرکت یا سازمان در مقطع زمانی بیاز به منابع جدید یا ورود خون تازه به رگ های خویشتن دارد تا شادابی و رشد و تعالی خود را حفظ کند.وقتی از تحول سخن گفته می شود منظور نفی گذشته نیست بلکه آن دوره ای جدید از سازمانی/شرکتی استفاده از مجموعه ای از تجارب قابلیت تخصص و … گذشته است.

الزامات تحول:

۱-در اجرای هر تحولی، الزامات وجود دارد و همه باید بپذیرند وضع موجود نمی تواند پاسخگوی نیازهای محیطی در خواست شده باشد. این موضوع گاهی در یک بحث کمی ، کیفی با انتظاری و گاهی نیز در ترکیب همه آنها مطرح می شود. لذا باید با توجه به قابلیت های موجود، سازمان نیز ارتقا یابد. باید بپذیرید چون الزامات و نیازهای محیطی دائما در حال تغییر است پس سازمان مجبور است ضمن کاهش منابع، خود را متناظر با شرایط برای یک دفاع اقتصادی تطبیق دهد. حال اگر نیازهای درخواست شده مشتریان تامین نگردد، آنها پس از مدتی منتظر اقدام نخواهد ماند و به تامین نیاز خود از سایر روش ها اقدام خواهد نمود.

۲-باید دائما احساس ضرورت ارتقای قابلیت ها را در خود حفظ کرده و آنها را در مسیر تعالی سازمان قرار دهید. لیکن اگر این حس به صورت واقعی و ذهنی باشد موجب ایجاد انگیزه می گردد و حس القایی و بدون پذیرش پاسخگویی، حرکت نمی باشد.

۳-ایجاد بسترهای لازم برای برنامه ریزی، مدیریت و پیاده سازی طرح تحول نیازمند رعایت موارد زیر است:
الف) گفتمان سازی: باید یک زبان و فهم مشترک در کل سازمان از آنچه که به عنوان هدف مورد نظر است، ایجاد شود. منظور گفتمان همه افراد در سطوح مختلف، نقش درست و موثر خود را یافته و درک نمایند و بدان عمل عمل کنند و نیاز به اعمال کنترل برای انجام وظایف نداشته باشند.
ب) تیم سازی
ج) نهاد سازی: باید واحدهای سازمانی وظایف مشخصی داشته باشند. متناسب با آن دارای اختیار باشند و نیز متناسب با آن اختیار پاسخگو باشد. تداخل نقش ها موجب اصطکاک خواهد شد. اختیارات داده شده به افراد نیز باید متناسب با محدوده بهینه سازی مورد انتظار باشد. نمونه ای که در پی می آید، نشاندهنده بازده داشتن اختیار است: یکی از میهمانان هتل بزرگی، به هنگام ترک آنجا و چیدن چمدانهایش در صندوق عقب خودرو، به سوی دربان آمده و شکایت کرد که دستگاه ردیاب راداری او در گاراژ هتل دزدیده شده است. دربان که ارائه خدمات به مشتریان را داشت، بهای دستگاه را از وی پرسید. پس از آن خواهش کرد وی به کنار پیشخوان بیاید. آنجا به کارمند مسئول دستور داد «به این آقا ۱۵۰ دلار بدهید» . همه نم در دهانش خشک شد، ولی مسافر راضی و راحت هتل را ترک نمود. دو هفته بعد، مدیر هتل نامه ای دریافت کرد که در آن نوشته بود«من دستگاه ردیاب را در صندوق خودروی خود پیدا کردم. چک ۱۵۰ دلاری پیوست است. راستی ، من از این پس در هیچ هتلی غیر از هتل های زنجیره ای شما اقامت نخوام کرد. »

د)پیاده سازی و فرهنگ سازی: تحول یک فرآیند پویا و همیشگی است و سازمان همواره نیاز دارد در این مسیر باشد. به عبارتی تحول یک برش از دوران عمر سازمان نیست بلکه حیات سازمان در گرو این مسئله می باشد و تحول ضرورتی برای رشد، بقا، تعالی مداوم هر سازمانی محسوب می گردد.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.